Η  ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Θεσσαλίας δημιουργήθηκε το Ιανουάριο του 2013 από την  συνένωση  των ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Ανατολικής και Δυτικής Θεσσαλίας.


Το πρώτο Διοικητικό Συμβούλιο της  ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Θεσσαλίας εκλέχθηκε στις 22/2/2013.
Πριν από την συνένωση  υπήρχαν οι δύο ΕΑΣ Δυτικής Θεσσαλίας (με τους νομούς Τρικάλων και Καρδίτσας) με έδρα τα Τρίκαλα και Ανατολικής Θεσσαλίας  (με τους νομούς Λάρισας και Μαγνησίας) με έδρα τη Λάρισα.

Πανελλαδικά όλες οι ΕΑΣ άρχισαν να λειτουργούν από το 1996. Μέχρι τότε υπήρχαν οι Τοπικές Επιτροπές.

Στην περιοχή της Θεσσαλίας το 1985 έγινε ο διαχωρισμός της Τοπικής Επιτροπής που υπήρχε από το 1978 και δημιουργήθηκαν οι Τοπική Επιτροπή Ανατολικής Θεσσαλίας με έδρα τη Λάρισα και η Τοπική Επιτροπή Δυτικής Θεσσαλίας με έδρα τα Τρίκαλα.

Το γραφείο στη Λάρισα είτε με την επωνυμία Τοπικής Επιτροπής, είτε σαν ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ ΑΝ.Θεσσαλίας, είτε σαν ΣΕΓΑΣ Θεσσαλίας λειτουργεί από τον Απρίλιο του 1985.

 

Διατελέσαντες πρόεδροι

Τοπική επιτροπή ΣΕΓΑΣ Ανατολικής Θεσσαλίας
28/4/1985 - 29/3/1987: ΤΕΡΖΟΥΔΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ
29/3/1987 - 31/3/1990: ΤΕΡΖΟΥΔΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ
31/3/1990 - 13/3/1993: ΚΟΤΣΙΑΡΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
13/3/1993 - 31/8/1996: ΚΟΤΣΙΑΡΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Ανατολικής Θεσσαλίας
Μετά από απόφαση του κεντρικού ΣΕΓΑΣ και βάσει του αθλητικού νόμου έγιναν οι Τοπικές Επιτροπές ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ όσες πληρούσαν τις προυποθέσεις.
31/8/1996 - 30/8/2000: ΚΟΤΣΙΑΡΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
31/8/2000 - 11/11/2004: ΚΟΤΣΙΑΡΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
11/11/2004 - 30/10/2008: ΧΙΩΤΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ
30/10/2008 - 30/10/2012: ΧΙΩΤΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ

ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Θεσσαλίας
Μετά από κοινή απόφαση των δύο {2} ΕΑΣ Ανατολικής και Δυτικής έγινε συνένωση και δημιουργήθηκε η ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Θεσσαλίας.
Οι πρώτες εκλογές της καινούργιας Ενωσης πραγματοποιήθηκαν στις 22/2/2013 και Πρόεδρος αναδείχθηκε ο κ. ΧΙΩΤΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ εως και στις 23/2/2017 όπου έγιναν εκλογές και πρόεδρος αναδείχθηκε ο κ. Ηλίας Καφφές.

Θεσμικοί συνεργάτες

Αγώνες

Βρείτε μας και στο facebook